På vej mod World Wide Knit in Public Day i Kongens Have med fuldt læsset barnevogn og barnepige i baghånden. :dance:

Strikketøjet er selvfølgelig på plads i gillikrogen.

Velankommet fylder strikkefolket godt i haven.

Slavi, som stod for arrangementet i Kongens Have, talte os til minimum 75 stk.

Det store fremmøde gjorde os til en mindre turistattraktion, som skulle dokumenteres af forbipasserende.

Der uddeles visitkort og berettes om strikkeskader.

Og her har vi Astrid, som for nylig har overtaget alt arbejdet bag WWKiP-day eventet for hele verdenen. En pæn stor mundfuld.

Slavi inspicerer her alle de fine stykker strik, som er lagt frem til konkurrencen.

Og vinderen - en strikket cykel (endnu en af de ting der har stået på min todo-liste alt for længe - må eje! :dreaming: )

Og her har vi barnepigen igen - lidt godt skal der da komme ud af at passe unger, mens mor strikker.

Og til dem som måtte tvivle: Datteren kom ned fra træet uden varige mén - ud over mindet om, at far løber efter kamera før barn :tsktsk:

Og så blev barnepigen træt.

Seneste kommentarer