En sorgens dag - eller noget...
Nu er den i hvert fald definitivt død, barnevognen. To meter før jeg nåede min havelåge efter dagens indkøbstur knækkede styret på den overfyldte vogn. Forståeligt nok i betragtning af, hvor hårdt læsset den har været gennem tiderne. Jeg læste engang en brugsvejledning på sådan en fætter, hvor de skrev max 15 kg? Hvad regner de lige med!?
Her hjemme er barnevognen det primære transportmiddel, da vi ikke har bil. Derfor bliver vi også nødt til at benytte den til indkøb. Og med en familie på fem stykker, så er det ikke så lidt, der skal slæbes med hjem. Når barnet i sig selv vejer 10 kg, er der næppe plads til meget indkøb. Ifølge 'brugsvildledningen' vil vi for eksempel kunne tage 3 liter mælk, 2 kg mel og barn med hjem på en gang? Ikke nemt når jeg som hovedregel altid køber minimum 4 liter mælk af gangen og gerne 5.

Men glad var jeg da over, at den først gik i stykker lige inden vi nåede hjem. Oplevelsen var nok blevet en helt anden, hvis jeg havde stået i køen i Bilka, da det skete. Og glad er jeg også for, at vi havde en klapvogn stående parat på loftet.
Men jeg kommer uden tvivl til at savne den barnevogn. For det første kunne den rumme alt mit ragelse på en gang, og for det andet var den alletiders til at få en snak om strik alle steder jeg kom frem.
Jeg må finde på et eller andet...
Seneste kommentarer